Zmiany w egzaminie prawa jazdy od dzisiaj | aktualnosci | aktualnosci
Wtorek, 7 Grudzień 2021
Zmiany w egzaminie prawa jazdy od dzisiaj
Wtorek, 09 Czerwiec 2009 00:00

Dzisiaj, czyli 9 czerwca 2009 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 maja 2009 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dziennik Ustaw Nr 78 z 25 maja 2009 r. poz. 653).

 

 

 

Ministerstwo Infrastruktury

 

Najważniejsze zmiany w egzaminie na prawo jazdy, wprowadzane przez rozporządzenie:
 
1. Poprawa przepisów w zakresie wyznaczania terminu egzaminu tak aby kandydat na kierowcę, po ukończonym kursie na prawo jazdy, miał pewność, że przystąpi do egzaminu w ciągu 30 dni.


2. Wprowadzenie możliwości skrócenia części praktycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B po upływie 25 minut pod warunkiem, że przeprowadzono cały program egzaminacyjny, a wynik egzaminu będzie pozytywny. Rozwiązanie to spowoduje, że czas przeprowadzania egzaminu będzie bardziej elastyczny, a samo jego przeprowadzenie nie będzie wymagało sztucznego przedłużania czasu jego trwania, a więc będzie bardziej przyjazne dla osób egzaminowanych.


3. Zmianie ulegają zasady wykonywania zadania pierwszego na placu manewrowym, kandydat na kierowcę będzie musiał wskazać dwa wybrane w losowaniu elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy, ta cześć egzaminu nie będzie mogła trwać dłużej niż 5 minut. Wykonanie manewru polegającego na płynnym ruszeniu z miejsca, zostaje przeniesione z zadania pierwszego do zadania drugiego (jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu).


4. Egzaminator, zgodnie z nowymi zasadami przeprowadzania egzaminu, będzie przekazywał na bieżąco osobie egzaminowanej informację o popełnianych błędach i aktualnym wyniku egzaminu.


5. Egzamin będzie przerwany, jeśli kierowca nie zatrzyma się przed znakiem STOP, albo przejedzie przez linię ciągłą, ponieważ naruszenie tych znaków stwarza bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

  

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.