Płyn chłodniczy - czas na zmianę | aktualnosci | aktualnosci
Poniedziałek, 6 Grudzień 2021
Płyn chłodniczy - czas na zmianę
Wtorek, 10 Listopad 2009 00:00
Zbliżająca się zima przyniesie ze sobą na pewno okresy ochłodzenia, a nawet mrozów. Dla kierowców oznacza to, że powinni wyeliminować ze swoich samochodów wszystkie płyny, mogące zawierać wodę. Dotyczy to zarówno płynu do spryskiwania szyb, ale przede wszystkim chłodniczego. Przy spadku temperatur poniżej zera, woda zawarta w cieczy układu chłodzącego może zamarzać i spowodować bardzo kosztowne szkody, np. na skutek pęknięć przewodów, chłodnicy, a nawet bloku silnika. Oczywiście wielu kierowców powie w tym miejscu, że przecież ma płyn chłodniczy, a nie wodę, jednak warto sobie w tym momencie przypomnieć, czy w minionym, gorącym lecie nie uzupełniało się ubytków płynu zwykłą wodą, lub destylowaną. Nawet jeśli nie, to warto po dłuższej eksploatacji zmienić stary płyn na nowy, ponieważ mógł on stracić swoje parametry i teraz nawet przy niewielkim odchyle temperatury poniżej 0 st.C, może zamarzać.

W celu wymiany starego płynu na nowy najlepiej udać się do serwisu lub warsztatu, w każdym z nich serwisanci lub mechanicy nie powinni mieć żadnego z tym problemu. Ciecz chłodzącą można zmienić na miejscu, z tym, że należy się nastawić na ok. kilkadziesiąt minut oczekiwania, jest to czas potrzebny na ostygnięcie silnika samochodu.

Płyn do chłodnic można zakupić w serwisie, lub w sklepie z art. motoryzacyjnymi, dostępne są także jego promocje w marketach. Przed zakupem najlepiej skonsultować się co do rodzaju oraz marki płynu chłodniczego z osobą kompetentną, np. serwisantem, lub znajomym mechanikiem, ewentualnie skorzystać ze swoich doświadczeń w tym zakresie. W zależności od silnika samochodu pojemność układu chłodniczego może się wahać, w jednym będzie wynosiła 4 litry, w innym 5 lub 8, dlatego wcześniej trzeba sprawdzić w książce serwisowej, bądź instrukcji obsługi samochodu, lub zasięgnąć opinii.

Ceny płynów chłodniczych wahają się od kilku złotych za 1 litr, przeważnie sprzedawane są w pojemnikach 1, 4 i 5-litrowych.

Nie zwlekajmy zbyt długo ze sprawdzeniem stanu płynu lub jego wymianą, unikniemy dzięki temu ewentualnych kosztów napraw.
 
am
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.