Skoda Yeti - nie tylko na asfalt | aktualnosci | aktualnosci
Poniedziałek, 6 Grudzień 2021
Skoda Yeti - nie tylko na asfalt
Środa, 29 Lipiec 2009 00:00

Konstrukcja układu zawieszenia Škody Yeti bazuje na koncernowej platformie podłogowej PQ35 zastosowanej także w Nowej Octavii. Tylna oś została jednak zmodyfikowana, tak aby uzyskać szerszy rozstaw kół dla zapewnienia lepszej stabilności jazdy.

 

źródło Skoda

 

W przedniej osi zastosowano wypróbowane rozwiązanie wykorzystujące niezależne kolumny McPherson ze sprężynami śrubowymi, ramą pomocniczą i dolnymi wahaczami trójkątnymi. Zapewnia ono bardzo dobrą stabilność poprzeczną samochodu ułatwiającą jego prowadzenie.

Amortyzatory i sprężyny śrubowe są tak dobrane do masy samochodu, aby zapewniać odpowiedni kontakt z nawierzchnią oraz komfort jazdy. Właściwości osi przedniej i tylnej zostały wzajemnie zharmonizowane. Optymalizacja amortyzatorów umożliwiła pogodzenie wymagań komfortu jazdy zarówno podczas jazdy szosowej, jak i terenowej. W przedniej osi modelu Yeti zastosowano stabilizator o średnicy 23 mm, który zmniejsza przechyły samochodu na zakrętach.

Yeti ma wielowahaczową oś tylną, w skład której wchodzi jeden wahacz wzdłużny i trzy poprzeczne. Główna różnica w porównaniu z Octavią to o 30 mm większy rozstaw kół wskutek zastosowania oprawy piasty łożyskowej z platformy PQ46 (z VW Passata). Większy rozstaw kół zwiększył stabilność samochodu na zakrętach, szczególnie podczas jazdy terenowej.

W celu ograniczenia wibracji elementy tylnej osi zostały przymocowane do ramy pomocniczej, która jest przykręcona do nadwozia za pośrednictwem łożysk elastycznych skutecznie pochłaniających hałas pracy układu jezdnego. To rozwiązanie zapewnia możliwie najlepsze właściwości jezdne w połączeniu z wysokim stopniem komfortu.

Skutki działania sił bocznych są eliminowane przez trzy wahacze poprzeczne umieszczone z każdej strony auta. Ich długość, położenie i sztywność łożysk zostały dobrane tak, aby pod działaniem siły bocznej utrzymywać koło w optymalnym położeniu w stosunku do nawierzchni – ma to bezpośredni wpływ na prowadzenie samochodu na zakrętach.

Tylna oś z lekkim efektem kierującym jest zaprojektowana tak, aby kompensować podsterowność. Ułatwia to dynamiczną jazdę i zwiększa kontrolę jej toru. Podczas hamowania koła lekko zwiększają zbieżność, co sprawia, że auto utrzymuje kierunek jazdy nawet podczas hamowania na zakręcie. Im jest ono większe, tym większy jest efekt kierujący osi kompensujący podsterowność. Rezultatem jest stabilne utrzymywanie kierunku jazdy, niezależnie od tego, czy w samochodzie jedzie sam kierowca, komplet pasażerów czy przewożony jest ładunek o dużej masie. Oś tylna wyposażona jest także w stabilizator przechyłów.

Ukośnie ustawione tylne amortyzatory i osobno umieszczone sprężyny śrubowe umożliwiły uzyskanie przestrzeni bagażnika o dużej szerokości i wielu możliwościach wykorzystania. Tylne amortyzatory są ustawione w jednej linii z przednimi – tak aby osiągnąć zgodność współpracy zawieszenia obu osi.

Škoda Yeti to samochód, któremu niestraszne są trudne warunki drogowe i terenowe. Dzięki pakietowi na złe drogi auto można dodatkowo wyposażyć w metalową osłonę pod silnikiem i skrzynią biegów, plastikową osłonę przewodów paliwowych i hamulcowych oraz plastikową osłonę tylnej ramy pomocniczej. Samochód posiada także grubsze rurki hamulcowe i mocniejszą linkę hamulca ręcznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.