Nowe mundury w Ruchu Drogowym | aktualnosci | aktualnosci
Wtorek, 7 Grudzień 2021
Nowe mundury w Ruchu Drogowym
Wtorek, 30 Czerwiec 2009 00:00

Zmiana umundurowania w Policji związana jest z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów, które wprowadza nowy wzór mundurów. Rozporządzenie weszło w życie 27 czerwca 2009 roku.

 

 

 

źródło KGP

 

Pierwsza partia nowych mundurów trafiła do sekcji ruchu drogowego na Opolszczyznę w ilości 124 kompletów. Do końca roku ma pojawić się w polskiej policji, zarówno w Ruchu Drogowym jak i prewencji ok. 30 tys. sztuk nowego ubioru.


Już w październiku 2006 roku odbyły się pierwsze spotkania z producentami tkanin i wyrobów mundurowych. Przedstawiciele firm tekstylnych prezentowali najnowocześniejsze materiały, które mogły mieć zastosowanie przy produkcji nowych mundurów i elementów umundurowania Policji.
 
Projekty nowych mundurów przedstawione zostały w styczniu 2007 roku przez studentów łódzkiej ASP, uwzględniających prawie wszystkie postulaty funkcjonariuszy „z pierwszej linii”. dwa miesiące później, czyli w marcu 2007 rozstrzygnięto konkurs na nowe mundury, w którym wyłoniono wzór spodni bojówek z  podwójną nogawkę, ich część ortalionowa wpuszczana miała być do butów, a zewnętrzna mocowana na dowolnej wysokości (np. na górze cholewki), tak by nie brudziła się podczas zimowej chlapy lub nie zaczepiała o przeszkody w czasie pościgu. Golf z policyjnym emblematem i z wstawkami na łokciach i barkach - by nie wycierał się w tych miejscach.

Uniwersalna podpinka polarowa zakładana pod kurtkę, gdy jest zimno, i zdejmowana przy wyższych temperaturach (bez względu na porę roku), stanowiąca osobny element umundurowania. Czapka zimowa z grubej dzianiny. Kurtki (zimowa i letnia) do pasa zapinane na "ekspresy", tj. zamki błyskawiczne obsługiwane jednym pociągnięciem ręki (zimowa z dopinanym kapturem), ściągacze na zakończeniach rękawów i na dole. Kamizelka z elementami wyposażenia z pianką amortyzacyjną zabezpieczającą przed skutkami uderzeń, upadków itp., z tyłu kontrafałda umożliwiająca poszerzenie jej, by w zimne dni założyć pod nią sweter, golf lub podpinkę polarową. Białe koszulki i krótkie spodnie oraz T-shirt na lato. Stopnie na pagonach, wszystkie elementy odblaskowe na rzepach lub napach, by można je zdejmować, stałe elementy odblaskowe tylko dla policjantów z ruchu drogowego.
 

(fot. KGP)

 

W lipcu 2007 roku BLP KGP odbyło się spotkanie z producentami zainteresowanymi uszyciem policyjnych mundurów. Wcześniej przesłano im propozycje wykonania pierwowzorów elementów umundurowania według projektu Piotra Suchockiego. Firmy przedstawiły koszty wykonania pierwowzoru, dokumentacji technicznej i cesji praw autorskich oraz termin wykonania.
 

Na podstawie najlepszych wzorów zaplanowano uszycie 60 próbnych kompletów letnich mundurów. Poprzeczkę postawiono bardzo wysoko. Mundury miały zaspokoić wszystkie oczekiwania policjantów, jakie pojawiły się na internetowym forum (www. ifp.pl), w sondażach i ankietach. Nowe policyjne uniformy miały być dobre jakościowo, trwałe i funkcjonalne. Siłą nowych mundurów miało być wykorzystanie do ich uszycia najnowocześniejszych tkanin i surowców. Następnie z każdym producentem spełniającym narzucone wymagania były przeprowadzane negocjacje, zgodnie z procedurą prawa zamówień publicznych i przepisami wewnętrznymi.
 

Testowanie nowych mundurów rozpoczęło się we wrześniu 2007 roku. Osiemdziesiąt kompletów w wersji wiosenno-jesiennej zostało rozesłanych do komend i szkół Policji w całym kraju. Zgodę na testy na ulicy wyraził Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W lutym 2008 roku w komendzie głównej Policji odbyło się spotkanie kilkunastu oficerów Policji, w tym dowódców oddziałów prewencji, komendantów wojewódzkich i kadry kierowniczej KGP, podczas którego rozmawiano z policjantami, którzy testowali umundurowanie. Podczas pokazu padały pytania dotyczące materiałów, utrzymywania ciepłoty ciała, wygody poszczególnych części garderoby. Funkcjonariusze prewencji dzieli się swoimi wrażeniami, które były skrupulatnie odnotowywane.
 

W kwietniu 2008 roku rozpoczęło się postępowanie przetargowe na zakup 30 tysięcy kompletów umundurowania służbowego "nowego wzoru". Równolegle trwały prace nad projektem zmiany rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów, dającego prawną podstawę do noszenia nowych wzorów umundurowania służbowego.
 

Do czasu wyposażenia wszystkich funkcjonariuszy będą funkcjonowały obok siebie dotychczasowe i nowe wzory umundurowania.

 

  

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.