Mazda MX5 - 20lecie na torze Le Mans | aktualnosci | aktualnosci
Poniedziałek, 6 Grudzień 2021
Mazda MX5 - 20lecie na torze Le Mans
Wtorek, 26 Maj 2009 00:00

Mazda MX-5 świętować będzie swoje 20-lecie, w czasie najsłynniejszego na świecie wyścigu wytrzymałościowego, który odbędzie się w tym roku. Po raz pierwszy model ten został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Chicago w lutym 1989 roku. Pierwsza Mazda MX-5 (wtedy pod nazwą Miata) przyczyniła się do odrodzenia 2-miejscowych roadsterów.

 

 

 

źródło Mazda


Zarówno wtedy, jak i teraz, model ten ucieleśnia ideę Jinba Ittai (japońskie wyrażenie oznaczające „jedność jeźdźca i konia”) i stanowi esencję przyjemności jazdy sportowym autem. Sukces ten powtórzyli projektanci Mazdy w trzech kolejnych generacjach MX-5, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Do dziś sprzedano ponad 850 000 egzemplarzy tego modelu.

 

 


 


200 Mazd MX-5 z całej Europy zjedzie się do Le Mans, aby uczcić 20-lecie istnienia kultowego roadstera i podkreślić szczególną więź łączącą go z tysiącami fanów na całym świecie. Zlot został zorganizowany we współpracy z klubami wielbicieli MX-5 w całej Europie i odbędzie się 13 i 14 czerwca bieżącego roku.

 

24-godzinny wyścig w Le Mans i Mazda

Właściciele i miłośnicy Mazdy MX-5, którzy chcą wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, proszeni są o kontakt z krajowym klubem MX-5 lub o odwiedzenie strony internetowej Mazda France pod adresem www.mazda.fr. Uczestnicy mogą zakupić, w cenie od 100 euro, pakiety obejmujące miejsce do parkowania, jubileuszową koszulkę polo, plakietkę rajdową, obiad i śniadanie oraz wiele niespodzianek. Kolejną wyjątkową atrakcją jest możliwość doświadczenia emocji towarzyszących oglądaniu na żywo 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Ze stoiska Mazdy, położonego w pobliżu toru i zarezerwowanego wyłącznie dla uczestników zlotu, fani MX-5 będą kibicować trzem zespołom korzystającym z silników Mazdy, startującym w kategorii LMP2. Podczas imprezy odbędzie się również konkurs „Best of Show” ze specjalną nagrodą dla najpiękniejszej Mazdy MX-5.

 

 


 

 

Wyścigi wytrzymałościowe – specjalność Mazdy

Mazda wpisała się w historię sportów samochodowych, wygrywając wyścig 24h Le Mans, 23 czerwca 1991 roku. Mazdę 787B prowadzili Johnny Herbert, Volker Weidler i Bertrand Gachot. Było to pierwsze w historii zwycięstwo japońskiego producenta i pierwsze w Le Mans zwycięstwo silnika z tłokiem obrotowym – ten podwójny sukces w dalszym ciągu pozostaje niedościgniony. Doskonały wynik Mazdy 787B potwierdził niezawodność silnika wankla, a samochód trafił do Galerii Sław wyścigów samochodowych.

 

 


 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.